Data Analyst treba da ima razvijeno analitičko, kritičko i strateško razmišljanje kako bi mogao da prepozna odnose među podacima i moguće greške, kao i da poznaje metode analize i donosi strateške odluke bazirane na podacima.
Kako sam želela da se oprobam u novim sferama rada, i sa znanjem koje sam stekla na fakultetu, kroz razgovor i konsultacije sa prijateljima, rešila sam da se upustim u sticanje novih znanja… Do Semos-a sam došla putem preporuke prijateljice čijem sudu verujem, tako da nije bilo sumnje da je odabir pravi. Nakon odluke da upišem kurs Data Analyst čula sam još reči hvale za akademiju od poznanika iz IT oblasti, pa mi nije mnogo trebalo da zapravo prelomim i krenem sa kursem.
Ono što sam prvo primetila jeste da Akademija ima veoma profesionalan i odgovoran odnos prema sticanju neformalnih znanja, kako preko odabira trenera koji vode kurs tako i prema odnosu prema polaznicima. Dopada mi se što je svako pitanje dobilo svoj odgovor i što nije bilo nedorečenosti u svakom aspektu poslovanja. Svaka primedba od strane polaznika je saslušanja i uvažena. Skoro svi polaznici su zaposleni ljudi sa privatnim životima i izlazilo se u susret kada god je to bilo neophodno.
Pre svega, Data Analyst treba da ima razvijeno analitičko, kritičko i strateško razmišljanje kako bi mogao da prepozna odnose među podacima, da prepozna obrasce i moguće greške u podacima i da poznaje metode analize i donosi neke strateške odluke bazirane na podacima. Takođe, treba da bude detaljan i tačan, da razume industriju kao i ciljeve organizacije za koju radi, i da bude spretan u prezentovanju dobijenih rezulata. Pored toga, treba da bude informatički pismen, što podrazumeva poznavanje rada sa alatima kao što su Excel, Python, R, SQL, pa i sa alatima za vizualizaciju podataka poput Power BI, Tableau. Poznavanje rada u relacijskim bazama podataka poput MySQL i slično je ključno za rad sa velikom količinom podataka. Verujem da se sve ove karakteristike mogu i moraju razvijati kroz rad i iskustvo i da nisu jedine koje su, uslovno, obavezne za data analyst-a.
Završni projekat je bio jedno jako zanimljivo iskustvo, posebno što je meni Power BI nekako “legao” najviše od svih datih alatki sa kojima smo učili da baratamo u sklopu kursa. U početku je delovalo kao nešto nesavladivo, ali kroz rad sa mentorom shvatiš da sam projekat nije bauk i da je zapravo iskustvo koje može da znači za dalji rad.
S obzirom da dolazim iz jedne specifične oblasti, koja ne pripada niti IT-u, niti biznisu, već nauci, moja očekivanja za početak su da vidim da li mogu i na koji način stečena znanja da se implementiraju u bibliotekarstvo i poboljšaju rad sa naučnim podacima u sklopu biblioteke ali i projekata koji se sprovode u okviru institucije u kojoj radim. Dalje, verovatno bih u nekom trenutku i promenila industriju, ali idem korak po korak.